Lasand o lacrima sa cada

Go down

Lasand o lacrima sa cada

Post  Cez_Minesora on Fri May 08, 2009 2:49 am

Cap1
Lasand o lacrima sa cada peste foile ingalbenite de amarul unei pierderi dureroase,scriu aceste cuvinte,aceasta poveste cu cerneala temerilor.E mult prea greu pentru un suflet marcat pe viata ca sa mai duca singura povara amintirilor atat de pline de dragoste insa in acelasi timp atat de pline de tristete.Luna vegheaza asupra mea iar razele ei ce patrund pe geamul aburit de suflarea mortii ma indeamna si imi da putere sa-mi scriu amintirile si sa-mi eliberez sufletul de otrava lor.
Imi aduc atat de bine aminte acea zi de primavara cand ciresii rozalii erau proaspeti infloriti iar parfumul lor te purta pe cararile Raiului,cand in Parcul Sperantei vedeai zilnic ploi de petale iar cele mai negre ganduri iti dispareau instantaneu.Acolo ochii mei ti-ai vazut angelicul chip pentru prima data intrebandu-se daca intradevar erai uman sau doar o nalucire a sufletului meu.Parul tau castaniu stralucea in bataia razelor iar mana ta subtire si alba strabatea panza de pe sevalet schitand minunatii ciresi atat de misterios.Te-am privit multe minute in sir iar cand incerceam sa-mi las privirea asupra cuvintelor negre din carte nu puteam.Stand pe banca alba atat de pustie am inceput sa-mi pun totul felul de intrebari.Imi pareai atat de cunoscut insa atat de strain.Incercam sa-mi dau seama ce vroia inima sa-mi spuna insa vorbele spuse de ea eu nu le intelegeam.Inchizandu-mi privirea obosita de minciunile lumii,am lasat vantul sa se joace cu suvitele satene rebele.Adierea aceea parca incerca sa-mi dea de veste ca in curand va incepe un nou inceput.Inceputul dragostei mele insa si sfarsitul zambetului meu.Lasand deoparte cartea cu coperti rosii ca sangele proaspat varstat mi-am dat frau liber imaginatiei insa in secunda urmatoare am auzit o voce plina de nectar adresandu-mi-se.
-As putea lua loc langa dumneavoastra ?
Deschizandu-mi ochii ti-am putut vedea zambetul senin si privirea-ti neagra atat de plina de viata iar pielea alba o accentua atat de mult
-Desigur
Cand te-ai asezat langa mine am simtit un fior ciudat iar inima a inceput sa-mi bata nebuneste.Ma simteam ciudat insa atat de bine in compania ta.Parul tau castaniu lung mi-a fermecat privirile iar pielea ta imaculata m-a captivat.Intorcandu-ti privirea abisala spre mine ai inceput sa-mi faci tot felul de complimente placute.
-Sunteti atat de frumoasa iar ochii dumneavoastra patrunzatori parca ar citi sufletul celui ce-i privesc si se minuneaza de frumusetea lor.
Oh,acele cuvinte pline de rasfat mi-au uns sufletul putrezit de atatea nopti solitare.Inima imi batea ca o nebuna iar obrajii mei au devenit rosii ca petalele unui trandafir.
-Va multumesc.Sunteti foarte amabil
Am simtit mii de fluturi cum se jucau in stomacul meu.Vroiam sa-ti ating chipul de inger insa ceva ma oprea....

Atat pot posta astazi insa voi pune continuarea capitolului in curand.Sper sa va placa si astept cu nerabdare comentariile voastre indiferent daca sunt bune sau rele.
Cez_Minesora
High Spirit
High Spirit

Female Posts : 222

View user profile

Back to top Go down

Re: Lasand o lacrima sa cada

Post  Julia Silverstein on Fri May 08, 2009 4:10 am

Asa,ma bucur ca sunt prima care comenteaza aici!Nu te speria,ca nu o sa incep cu critica dura(nu am obiceiul si niic nu-mi face nici o placere sa descurajez oamenii).
In primul rand as vrea sa spun ca am observat miic greselute.Nu ar fi fost atat de important daca era vorba doar de greseli de tastare(care apar oriunde in general),insa este vorba despre dezacorduri.

E mult prea greu pentru un suflet marcat pe viata ca sa mai duca singura povara amintirilor ...
Aici este vorba despre suflet,care este genul neutru,asa ca era corecta urmatoarea exprimare.
E mult prea greu pentru un suflet marcat pe viata ca sa mai duca singur povara amintirilor ...

Luna vegheaza asupra mea iar razele ei ce patrund pe geamul aburit de suflarea mortii ma indeamna si imi da putere sa-mi scriu ...
Din nou,corect era asa.
Luna vegheaza asupra mea iar razele ei ce patrund pe geamul aburit de suflarea mortii ma indeamna si imi dau putere sa-mi scriu ...

Imi aduc atat de bine aminte acea zi de primavara cand ciresii rozalii erau proaspeti infloriti ...
Exprimarea corecta era urmatoarea.
Imi aduc atat de bine aminte acea zi de primavara cand ciresii rozalii erau proaspat infloriti ...

Lasand deoparte cartea cu coperti rosii ca sangele ...
Se intampla de multe ori ca la adjectivele cromatice sa mai fie adaugat un "i" in plus,insa acest lucru este gresit.

Atat.Cat despre acele acorduri facute gresit,este vorba de acordul prin atractie.Nu este foarte grav,insa in genral se penalizeaza.Pentru a te corecta si a-ti da seama de greseala,sfatul meu este sa iti repeti subiectul propozitiei inainte de a folosi un adjectiv.

Din punct de vedere al realizarii artistice mi se pare buna(chiar mai sus de media generala) si sunt destul de multumita.Folosesti epitete multe si cateva metafore,care dau mult farmec textului,Pentru inceput imi place si te felicit.Astept continuarea! ^.~

EDIT later:Sa nu te descurajeze critica lui Calyope(pateam des asta la inceput si eu).Nu e chiar rea,insa apreciaza totul foarte dur.Oricum,daca ii iei in consideratie sugestiile,chiar te vor ajuta! ^.~

Last edited by Julia Silverstein on Fri May 08, 2009 8:15 am; edited 1 time in total
Julia Silverstein
New Spirit
New Spirit

Female Leo Dog

View user profile

Back to top Go down

Post  Onde Calyope Elizabeth on Fri May 08, 2009 7:55 am

Incepand cu inceputul, tin sa te anunt ca e o lucrare sufocanta, lipsita de puncte si plina de greseli pe care nu le voi enumara. Per asamblu e bine, insa :
Luna vegheaza asupra mea iar razele ei ce patrund pe geamul aburit de suflarea mortii ma indeamna si imi da putere sa-mi scriu ...
nu ma voi lua de greseala ci de faptul ca aici, textul se intrerupe brusc, nu are o trecere armonioasa.
cartea cu coperti rosi ca sangele
sa spun ca aceasta figura de stil, metafora cum vrei tu, nu are ce cauta intr-un text in care e descrie dragostea pierduta? Cand vine vorba de sangele tau agonizat la extrem de durere e una, insa cand descri ceva precum dragostea si mai exact cand punctul de plecare e pierderea trebuie sa ai grija sa nu te pierzi in detalii si mai exact sa nu fie ceva sufocant cum, din pacate este.
Pe scurt, pune punct si fa trecerea armonioasa, ai grija si stiu ca-i greu sa recitesti ce scrii[nici mie nu imi place sa fac asta] insa ajuta mult. Altceva? Succes in continuare
Onde Calyope Elizabeth
Newbie
Newbie

Female Posts : 38

View user profile

Back to top Go down

Post  Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Back to top